دیوان بین‌المللی حقوق دریاها 20 ساله شد

پرینت

دیوان بین‌المللی حقوق دریاها در سال 1996 و به دنبال لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون 1982 حقوق دریاها آغاز بکار کرد. مقر دیوان در شهر هامبورگ آلمان می‌باشد.

نکته حائز اهمیتی که علت اصلی ایجاد دیوان بین‌المللی حقوق دریاها گردید و کمتر بدان پرداخته شده، این است که گرچه دیوان بین‌المللی دادگستری دارای سابقه و تجربیات مفیدی در زمینه دعاوی دریایی بود، لکن طبق اساسنامه آن، فقط دولتها و سازمانهای بین‌المللی که طرفین دعوا باشند حق ارجاع دعاوی خود اعم از ترافعی و مشورتی را به دیوان دارند. حال آنکه دیوان بین‌المللی حقوق دریاها می‌تواند پاسخگوی دعاوی اشخاص خصوصی نیز باشد و این امر ویژگی آن است. بالاخص با توجه به تاسیس نهادهایی چون مقام بین‌المللی اعماق و کارگزار بین‌المللی و اختلافات این اشخاص با نهادهای حقوقی و یا با سایر سازمان‌های بین‌المللی ضرورت وجودی این دیوان روشن می‌گردد.

تاکنون 25 پرونده نزد این دیوان مطرح شده که 23 مورد آن ترافعی و 2 مورد آن درخواست نظر مشورتی بوده است. اولین پرونده مطرح شده، پرونده سایگا بود که در سال 1997 مطرح گشت، و آخرین پرونده، که همچنان در دست بررسی است دعوای پاناما علیه ایتالیا درخصوص توقیف یک کشتی می‌باشد. همچنین درحال حاضر دیوان در حال رسیدگی به اختلاف دو کشور غنا و ساحل عاج در خصوص تعیین حدود مناطق دریایی در اقیانوس اطلس می‌باشد.

در پی 20 ساله شدن دیوان بین‌المللی حقوق دریاها کنفرانسی با عنوان «نقش دیوان در حاکمیت قانون» در شهر هامبورگ برگزار گردید که طی آن قضات دادگاه‌های مختلف از جمله دیوان بین‌المللی دادگستری نظیر قاضی تومکا و قاضی آبراهام، و حقوقدانانی همچنین آقای آلن پله و مایکل وود درخصوص رویه قضایی دیوان حقوق دریاها و نقش آن در حاکمیت قانون، نقش دیوان در توسعه تدریجی حقوق بین‌الملل، و روش‌های نوین حل اختلافات بین‌المللی اظهارنظر کردند.

همچنین مراسم دیگری به همین مناسبت با حضور اشخاصی از جمله بان‌کی‌مون، رییس جمهور آلمان، و رییس دیوان حقوق دریاها برگزار شد.

 


ما 81 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates