مقاله ها

یک سالگی برجام و درخواست سازمان ملل برای اجرای کامل آن

پرینت

 

جِفری فِلتمَن، مقام ارشد سازمان ملل در امور سیاسی در روز 18 جولای از طرفین خواست به تعهدات خود طبق برجام عمل کنند، که طی آن ایران متعهد شده است تا سلاح هسته‌ای نسازد، آنها را توسعه ندهد، و یا از دیگر کشورها نخرد.

وی اذعان داشت که "اگر برجام بطور کامل اجرا شود هنجارهای عدم اشاعه در سطح جهان تقویت می‌شوند و جهان را مطمئن می‌سازد که ماهیت برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است." وی در ادامه گفت "در مقابل، لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران باعث ایجاد امیدواری در مردم ایران می‌شود تا بتوانند خود را دوباره به اقتصاد جهانی و جامعه بین‌المللی متصل کنند."

وی در قرائت اولین گزارش دبیرکل راجع به اجرای قطعنامه 2231، به شورای امنیت اعلام کرد: که از 16 ژانویه سال میلادی جدید، هیچ گزارش رسمی یا غیررسمی از تهیه، خرید، فروش، و یا صادرات اقلام ممنوعه مرتبط با هسته‌ای به ایران بدست نرسیده است. همچنین از آن تاریخ، هیچ گزارشی مبنی بر تهیه، خرید، فروش، و یا صادرات اقلام مرتبط با موشک‌های بالستیک به ایران که مغایر با قطعنامه 2231 باشد به دبیرخانه واصل نگشته است.

با این حال در مارس 2016 ایران آزمایش‌های موشکی انجام داده است که جزییات آن به نقل از رسانه‌های ایران، و همچنین گزارشات کشورهای فرانسه، آلمان، انگلستان، و آمریکا به اطلاع دبیرکل رسیده است.

وی گفت "اگرچه بررسی مشروعیت این اقدام در اختیار شورای امنیت است، اما دبیرکل تاکید دارد که همه بایست از فضای مثبت بوجود آمده پس از برجام استفاده نموده و این موقعیت را در راستای روح سازنده برجام حفظ کنند. در همین جهت وی از ایران خواست تا از انجام این قبیل اعمال خودداری کند، چرا که قابلیت ایجاد تنش در منطقه را دارا می‌باشند."

لازم به ذکر است که این گزارش دبیرکل بر اقدامات محدود کنندۀ مندرج در ضمیمه B قطعنامه تاکید دارد از جمله: محدودیت در انتقال اقلام و فعالیتهای مرتبط با هسته‌ای، موشک‌های بالستیک، تحریم تسلیحاتی، انسداد اموال، و همچنین تحریم مسافرتی.

حال آنکه این گزارش، به دیگر مقررات قطعنامه، یا ضمیمه A برجام، و یا کمیسیون مشترک برجام هیچ اشاره‌ای نمی‌کند.

گزارش بعدی دبیرکل در ژانویه 2017 به شورای امنیت تقدیم می‌گردد.

منبع خبر

اضافه کردن نظر


ما 69 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates