طرح دعوای دولت شیلی علیه بولیوی در دیوان بین‌المللی دادگستری

پرینت

در تاریخ 6 ژوئن 2016 جمهوری شیلی دادخواستی علیه دولت بولیوی درباره اختلاف آنها بر سر وضعیت و همچنین کاربرد «رودخانه سیلالا» در دیوان بین‌المللی دادگستری مطرح کرد.

دولت شیلی اظهار داشته است که این رودخانه از داخل خاک بولیوی سرچشمه می‌گیرد و سپس وارد خاک شیلی شده و با پیوستن به چند چشمۀ دیگر به «رودخانۀ ایناکالیری» می‌ریزد. طبق گفته شیلی طول این رودخانه مجموعا 8.5 کیلومتر است که 3.8 کیلومتر آن در بولیوی، و 4.7 کیلومتر آن در خاک شیلی قرار دارد. شیلی معتقد است که آب این رودخانه از نظر تاریخی متعلق به شیلی می‌باشد و بیش از یک قرن است که از این آب برای مقاصد گوناگون در شیلی استفاده می‌شود.

در ادامه دولت شیلی بیان می‌دارد که ماهیت این آبراه بین‌المللی مورد اعتراض هیچ کشوری نبوده است تا اینکه در سال 1999 بولیوی اعلام می‌دارد که آب این رودخانه تماما متعلق به آن کشور است. شیلی اظهار می‌دارد که تاکنون بارها سعی کرده تا با مذاکره و گفتگو با دولت بولیوی بر سر رژیمی برای این رودخانه به توافق برسد، اما هربار دولت بولیوی ماهیت بین‌المللی این رودخانه را انکار کرده و آنرا کاملا متعلق به خود می‌داند. بنابراین شیلی خواهان تصمیم‌گیری دیوان در مورد ماهیت این رودخانه، و حقوق و تعهدات طرفین طبق حقوق بین‌الملل می‌باشد.

شیلی به عنوان مبنای صلاحیتی دیوان به ماده 31 منشور بوگوتا 1948 که هر دو دولت عضو آن هستند استناد کرده است.

منبع خبر

اضافه کردن نظر


ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates