طرح دعوای دولت گینه علیه فرانسه در دیوان بین‌المللی دادگستری

پرینت

در روز 14 ژوئن 2016 جمهوری گینه دعوایی را علیه دولت فرانسه در دیوان بین‌المللی دادگستری به ثبت رسانید. این دادخواست که دو بخش دارد در بخش اول راجع به مصونیت معاون دوم جمهوری گینه در امور دفاعی و امنیت ملی نسبت به رسیدگی‌های کیفری است، و در بخش دیگر به وضعیت قانونی و حقوقی ساختمان سفارتخانه گینه در فرانسه می‌پردازد.

دولت گینه در دادخواست خود عنوان می‌کند که دلیل طرح این دعوا، رسیدگی‌های کیفری است که از سال 2007 علیه آقای مانگو در دادگاههای فرانسه آغاز شده است. این رسیدگی‌های کیفری در نتیجۀ شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی علیه شماری از دولتمردان آفریقایی حاصل شده است و آنها را به اختلاس متهم نموده‌اند. براساس نظر دولت گینه این رسیدگی برخلاف مصونیتی است که آقای مانگو طبق حقوق بین‌الملل داراست. گینه معتقد است که این مقام، در حال انجام وظایف رسمی خود است و بنابراین ارگانی دولتی محسوب می‌شود.

در ادامه دولت گینه از دیوان درخواست می‌نماید به وضعیت قانونی و حقوقی ساختمان سفارت گینه در فرانسه بپردازد. گینه معتقد است که این ساختمان توسط آقای مانگو به دولت گینه فروخته شده و در حال استفاده برای مقاصد دیپلماتیک می‌باشد، و بنابراین دارای مصونیت از تعرض است. حال آنکه دادگاه فرانسه متعاقب صدور حکم دستگیری آقای مانگو، دستور توقیف و تصرف این ساختمان را نیز داده است.

گینه در ادامه اظهار می‌دارد که مکاتبات بسیاری را با دولت فرانسه صورت داده اما هیچکدام به نتیجه نرسیده است. لذا از محضر دیوان تقاضا دارد تا به این پرونده رسیدگی نماید.

لازم به ذکر است که گینه به دو سند بین‌المللی به عنوان مبنای صلاحیتی دیوان استناد نموده است. سند اول پروتکل الحاقی به کنوانسیون روابط دیپلماتیک 1961 راجع به حل و فصل اجباری اختلافات می‌باشد و سند دوم کنوانسیون ملل متحد راجع به جرایم سازمان یافته فراملی مصوب سال 2000 است.

منبع خبر

اضافه کردن نظر


ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates