مقاله ها

طرح دعوای ایران علیه امریکا در دیوان بین المللی دادگستری

پرینت

دیروز، یعنی 15 ژوئن 2016، جمهوری اسلامی ایران دعوایی را علیه ایالات متحده آمریکا بخاطر نقض معاهده دوجانبه مودت 1955 میان دو کشور، در دیوان بین‌المللی دادگستری ثبت کرد.

 

ایران در مقام خواهان مدعی است که ایالات متحده برای سالهای سال است که جمهوری اسلامی را به عنوان دولتی حامی تروریسم معرفی نموده(که مورد اعتراض شدید ایران واقع شده است)، اقدامات قضایی و قانونی متعددی انجام داده که تاثیرات زیادی بر اموال و دارایی‌های ایران و شرکتهای ایرانی داشته است، حال آنکه این نهادها طبق حقوق بین‌الملل و آنگونه که در معاهده مودت آمده است از مصونیت از اقدامات اجرایی برخوردارند.

ایران در ادامه بیان می‌دارد که در نتیجه این اقدامات و قوانین، دعاوی متعددی علیه دولت ایران و نهادهای ایرانی در دادگاه‌های آمریکایی مطرح شده است و حال آنکه محاکم آمریکا به کرات تلاشهای بانک مرکزی برای استناد به مصونیت همانگونه که در قانون ایالات متحده و معاهده مودت آمده است را نادیده گرفته‌اند. ایران اظهار می‌دارد که تا بحال اموال و دارایی‌های متعددی از ایران و نهادهای ایرانی توقیف شده، در حال توقیف است و یا خطر توقیف شدن آنها را تهدید می‌نماید.

ایران مدعی است که تا زمان طرح این دادخواست، ایالات متحده آمریکا بدلیل دخیل دانستن ایران در فعالیت‌های تروریستی که عمدتا در خارج از خاک آمریکا رخ داده‌اند مبلغی بالغ بر 56 میلیارد دلار به جمهوری اسلامی خسارت وارد کرده است.

بنابراین ایران بر این اعتقاد است که این قبیل اقدامات، مواد مختلفی از معاهده مودت را نقض کرده است و از دیوان درخواست می‌نماید تا اعلام کند:

الف) در این خصوص دارای صلاحیت است؛

ب) ایالات متحده با اقدامات خود در مواجهه با شرکتهای ایرانی مواد 3، 4، 5، 7 و 10 معاده مودت را نقض کرده است؛

ج) ایالات متحده تضمین نماید تا هیچ اقدام دیگری اعم از قضایی، قانونی و یا اجرایی که در محدوده موضوع حاضر است و با معاهده مودت در تضاد باشد انجام نخواهد داد؛

د) اینکه ایران و نهادهای ایرانی دارای مصونیت هستند و این مصونیت تا آنجا که مطابق با حقوق بین‌الملل عرفی و معاهده مودت است بایست توسط ایالات متحده رعایت شود؛

ه) اینکه آمریکا متعهد است به وضعیت قانونی نهادهای مذکور احترام گذارد و موجبات دسترسی آنها را به دادگاه فراهم آورد و هیچ اقدامی اعم از قانونی، قضایی و یا اجرایی در خصوص شناسایی و اجرایی قوانین پیش‌گفته انجام نشود؛

و) ایالات متحده موظف است تمامی خساراتی را که با نقض تعهدات بین‌المللی‌اش به ایران وارد آورده است جبران کند؛

ز) دیگر خساراتی که دادگاه مناسب بداند.

لازم به ذکر است که ایران در مورد مبنای صلاحیتی دیوان به بند دوم ماده 21 معاهده مودت استناد کرده است.

منبع خبر

تحلیلی در این زمینه

اضافه کردن نظر


ما 74 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates