مقاله ها

رای دادگاه کانادا: پرداخت 13 میلیون دلار از دارایی های ایران به قربانیان تروریسم

پرینت

 

قاضی دادگاه عالی اونتاریو رای به پرداخت 13 میلیون دلار از محل دارایی های غیر دیپلماتیک ایران به قربانیان حملات تروریستی حماس و حزب الله، که مورد حمایت تهران هستند داد. این رای بازتابی از پیروزی قربانیان این حملات در دادگاه ایالات متحده بود، رایی که چندی پیش صادر شد، و تهران آن را فاقد اعتبار توصیف کرد. این دادگاه نیز مانند دادگاه آمریکایی، ایران را به دلیل حمایت های مالی از حماس و حزب الله، مسئول اعمال این گروه ها دانسته است. البته رای دادگاه آمریکایی به دلیل تصمیم دولت ایران در پیگیری پرونده در محاکم بین المللی، هنوز به مرحله اجرا درنیامده است.

 

قاضی دادگاه عالی کانادا گفته است: تروریسم یکی از بزرگترین تهدیدهای جهان امروز است. اما مسئله اصلی این بود که آیا کانادا، با توجه به اصل مصونیت دولت ها، می تواند دولت ایران را در دادگاه داخلی خود محکوم به پرداخت خسارت کند یا خیر؟ دولت کانادا در سال 2012 قانونی را تصویب کرد که به قربانیان تروریسم اجازه می داد در دادگاه های این کشور مطالبه خسارت کنند.

دولت ایران در ابتدا واکنشی به این پرونده نشان نداد، اما پس از صدور قرارهای ابتدایی دادگاه آمریکایی که خواهان اجرای رای آن دادگاه در کانادا بودند، وارد دعوی شد و به عنوان دفاعیات خود، اعلام کرد که از اوراق دادگاه و ابلاغ ها مطلع نشده، پرونده شامل مرور زمان شده و بسیار دیر طرح شده است، و اقدام دولت کانادا در مصادره اموال ایران، اهانت آمیز است. قاضی استدلال های دولت ایران را فاقد ارزش ماهوی توصیف کرد و از کنار گذاشتن آرای دادگاه آمریکایی نیز امتناع ورزید.

اماکن دیپلماتیک ایران در اتاوا مصادره نمی شوند، اما داراییهای غیر دیپلماتیک و موجودی حساب های بانکی به قربانیان حملات تروریستی بوینس آیرس، اسرائیل، لبنان، و عربستان سعودی در سالهای 1983 تا 2002 تعلق می گیرد.

این رای در حالی صادر شده است که دولت جاستین ترودو، روزهای سختی را میگذراند. کانادا در حال رایزنی به دولت ایران برای آزادی هما هودفر، تبعه ایرانی کانادایی و استاد دانشگاه مونترال که در ایران بازداشت شده، می باشد و صدور این رای احتمالا به تنش ها در روابط این دو دولت دامن خواهد زد.

منبع خبر

 

 

اضافه کردن نظر


ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates