انتشار کتاب الفبای حقوق اتحادیه اروپا

پرینت

 کتاب الفبای حقوق اتحادیه اروپا با ترجمه آقای علی احدی دانش آموخته کارشناسی ارشد حقوق بین الملل اثری است که به معرفی ساختار و سازوکارهای حقوق اتحادیه به زبان ساده پرداخته و توسط انتشارات مجد به زیور طبع آراسته شده است. مقدمه مترجم را در ادامه مطالعه می نمایید.

مقدمه مترجم

مردم اروپا برای تسکین الام ناشی از چند دهه جنگ و خون‌ریزی چاره را در همکاری و اتحاد دیدند. آن‌ها با واسطه کردن فعالیت‌های اقتصادی در مرزهای مشترک خود به شکل نوین همکاری جامه عمل پوشانیدند. تعداد کشورهایی که ابتدا رو به این گونه همکاری ها آوردند، اندک بود. گویا دیگر کشورها چشم انتظار این اتفاق میمون در اروپا بودند و با آغوش باز از این اتحادیه‌ها استقبال کردند. روز به روز هم به تعداد اتحادیه‌ها و هم به تعداد کشورهایی که به آن ها ملحق می‌شدند، افزوده می‌شد. گو این که این مراکز وحدت در اروپا همچون آب سردی بود که بر آتش اختلافات ملل اروپایی پاشیده شد.

با تحولاتی که در این کتاب ذکر آن خواهد رفت اتحادیه اروپایی شکل گرفت. اروپا پس از تشکیل این نهاد رنگ جنگ به خود ندیده است و از این رو این اتحادیه را نمونه بارز موفق‌ترین سازمان‌های بین‌المللی در نیل به تحقق صلح و امنیت بین‌المللی در منطقه تحت نفوذ خود برشمرده‌اند. اگرچه برخی بحران‌ها همچون بحران یوگسلاوی، صربستان و کوزوو در این مدت این سازمان را درگیر کرده است، اما جنبه داخلی این بحران‌ها پررنگ‌تر از جنبه بین‌المللی بوده است.

اتحادیه اروپایی امروز می‌کوشد که در تحولات جهانی سهمی داشته باشد و از سازمان ملل متحد عقب نماند. این که این نهاد در بسیاری از بحران های داخل در محدوده تحت صلاحیتش یعنی اروپا و هم خارج از آن سعی میکند نقش آفرینی نماید، حاکی از این امر است که این اتحادیه به طور محافظه‌کارانه‌ای در راستای رقابت با سازمان ملل گام برمی‌دارد یا حداقل مدعی است که می‌تواند همچون ملل متحد در شکل‌دهی به نظم نوین جهانی تاثیرگذار باشد.

آشنایی با حقوق اتحادیه اروپایی که می‌رود تا الگویی برای دیگر نقاط جهان باشد، از موضوعات جذاب برای هر دانشجوی حقوق بین‌الملل است. در این خصوص کتب مختلفی به فارسی ترجمه شده است. کتاب حاضر توسط کلاس دیتر بورچاردت به رشته تحریر در آمده است. او از سال 1987 وارد اتحادیه اروپا شده است. از سال 2004 تا سال 2010 مسئولیت معاونت رییس کابینه و رییس کابینه کمیسیونر کشاروزی را بر عهده داشته است. او اکنون استاد افتخاری دانشگاه ووزبورگ است که از سال 2001 در این دانشگاه مشغول به تدریس حقوق اتحادیه بوده است. ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب ایجاز در سخن و بیان مطالب مفید و کاربردی حقوق اتحادیه می باشد و از این رو منبع مناسبی برای آزمون های ارشد و دکتری حقوق بین­ الملل محسوب می­شود. از جمله وجوه تمایز این کتاب با نمونه های مشابه موجود در بازار این است که نویسنده کتاب از ذکر تحولات جدید حقوق اتحادیه اروپا غافل نشده است. در ترجمه این اثر سعی شده است از تکلف و عبارت پردازی های نامناسب خودداری شود.

اضافه کردن نظر


ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates