طرح دو دعوا در دیوان بین المللی دادگستری

کاستاریکا در دادخواست خود از دیوان خواسته است: محل دقیق مرز زمینی که دوسوی لوس پورتیلوس/ سد ساحلی تالاب هاربرهد را از ایزلا پورتیلوس جدا می کند را مشخص کند، و در حین انجام این کار، مشخص کند تنها سرزمین باقیمانده ی نیکاراگوئه در منطقه ایزلا پورتیلوس، منحصر به منطقه بسته ایست که لوس پورتیلوس/ تالاب هاربرهد و سد ساحلی ای که تالاب را از دریای کارائیب جدا می کند را در بر می گیرد. از آنجا که این سد همواره بالاتر از سطح آب  قرار دارد، این منطقه بسته می تواند بخشی از خاک ملحق به یک سرزمین محسوب شود. این کشور مدعی ست مرزی که امروز بین دو کشور وجود دارد، از ضلع شمال شرقی تالاب با خط مستقیم به دریای کارائیب وصل می شود و از ضلع شمال غربی تالاب نیز با خط مستقیم به همین دریا وصل می شود.
همچنین خواهان از دیوان خواسته است اعلام کند تاسیس کمپ نظامی جدید در ساحل ایزلا پورتیلوس، حاکمیت و تمامیت سرزمینی کاستاریکا را نقض کرده و در عین حال نقض تعهدات این دولت بر مبنای رای ۱۶ دسامبر ۲۰۱۵ علیه این کشور می باشد. نیکاراگوئه باید این کمپ را که در خاک کاستاریکا بنا شده رها کند و مطابق رای مذکور رفتار کند. خواهان مدعی ست در مذاکراتش با نیکاراگوئه خواستار برچیدن کمپ شده، اما نیکاراگوئه به جای انجام این کار، مدعی حاکمیت بر قسمتی از ساحل که مجاور دریای کاراییب می باشد، شده است.
کاستاریکا در این پرونده، مبنای صلاحیت دیوان را اعلامیه های پذیرش صلاحیت اجباری توسط دو کشور (ذیل ماده (۲)۳۶ اساسنامه دیوان)ُ، و همچنین ماده ۴۱ پیمان بوگوتا در خصوص حل و فصل مسالمت آمیز کشورهای آمریکایی می داند.
همچنین اوکراین در دادخواست خود مدعی ست روسیه در جمهوری خودمختار کریمه و شهر سواستوپول، با تصرف بخشی از سرزمین این کشور توسط نیروی نظامی، مرتکب نقض مقررات منشور شده است. سپس برای مشروعیت بخشیدن به تجاوز خود، با عجله رفراندومی غیرقانونی و مهندسی شده را درمیان فضایی آکنده از خشونت و تهدید برای گروه های غیر روسی، برگزار کرد. بنا به ادعای اوکراین این کمپین عامدانه در راستای پاک سازی فرهنگ اوکراین، که از زمان تجاوز و رفراندوم آغاز شده و تا کنون ادامه دارد، نقض مقررات کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض نژادی محسوب می شود.
در خصوص کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، این کشور در بندهای ۱۳۴-۱۳۶ دادخواست خود، به موارد نقض توسط روسیه به طور مشروح می پردازد و در بندهای ۱۳۷-۱۳۸ نیز موارد نقض ذیل کنوانسیون محو کلیه اشکال تبعیض نژادی را بیان می کند و در خصوص هردو موردٖ خواستار اعلام مسولیت بین المللی این کشور از سوی دیوان است.
همچنین در بند ۲۳ دادخواست خواستار صدور قرار اقدامات تامینی در خصوص برخی نقض های مستمر این کشور ذیل کنوانسیونهای مذکور شده است.
دسته بندی ها:

سایر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 20 =