Friday, 18 October , 2019
امروز : جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ - 19 صفر 1441
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۸ - ۰:۳۵ | 194 بازدید

گزارش کوتاه نشست هفتم شنبه‌های حقوق بین‌الملل ۲۲/۴/۱۳۹۸

گزارش کوتاه نشست هفتم شنبه‌های حقوق بین‌الملل ۲۲/۴/۱۳۹۸ در این نشست با توجه به حضور استاد ارجمند جناب آقای دکتر سیدقاسم زمانی و پرسش و پاسخی که از سوی حضار و ایشان انجام شد صرفاً موضوع نخست مورد بررسی قرار گرفت که به بحث «قواعد حاکم بر مین گذاری دریایی با توجه به واقعه اخیر […]

گزارش کوتاه نشست هفتم شنبه‌های حقوق بین‌الملل ۲۲/۴/۱۳۹۸

گزارش کوتاه نشست هفتم شنبه‌های حقوق بین‌الملل ۲۲/۴/۱۳۹۸

در این نشست با توجه به حضور استاد ارجمند جناب آقای دکتر سیدقاسم زمانی و پرسش و پاسخی که از سوی حضار و ایشان انجام شد صرفاً موضوع نخست مورد بررسی قرار گرفت که به بحث «قواعد حاکم بر مین گذاری دریایی با توجه به واقعه اخیر برخورد دو نفتکش با مین در دریایی عمان» مربوط می‌شود.

در ادامه چکیده اظهارات ایشان آورده می‌شود:

آقای دکتر قاسم زمانی در ابتدای سخنان خود فرمودند که اعتبار قواعد حقوق بین الملل از هنگامی که دونالد ترامپ در آمریکا به قدرت رسیده به آزمایش گذاشته شده اند، ایشان اضافه کردند که خاورمیانه آبستن بحث های جدیدی در حقوق بین الملل است. ایشان با شرح حوادث اخیر در خلیج فارس گفتند که در ۱۳ ژوئن امسال ادعا شد ۲ کشتی که در حال عبور از دریای عمان در دهانه تنگه هرمز بودند پس از برخورد با مین های دریایی خسارت دیدند، همچنین در ۱۲ مه نیز ۴ کشتی تجاری در سواحل امارات متحده در فجیره آسیب دیدند. آمریکا و بریتانیا دولت ایران را مسئول خسارات وارده به این نفت کش ها دانستند. آقای دکتر زمانی سپس بحث خود را در دو محور ادامه داد. محور اول تعریف مین های دریایی در اسناد بین المللی و محور دوم شرایط انتساب استفاده از مین های دریایی. مین های دریایی مانند سایر تسلیحات تحول یافته اند. اولین تعریف از مین های دریای در کنوانسیون ۱۹۰۷ لاهه به عمل آمد. کنوانسیون ۱۹۰۷ دو نوع مین دریای را شناسایی می کند و قواعد استفاده از آن ها را تنها در هنگام جنگ تعیین می کند. در کنوانسیون اتاوا قواعد مربوط به مین های ضد نفر مشخص شده است که استفاده از چنین مین هایی به طور کلی ممنوع شده است، این کنوانسیون در مورد مین های دریایی قابل اعمال نیست. در سال ۱۹۹۴ دستورالعمل سان رمو که تقریبا به طور عرفی پذیرفته شده است تعریفی از مین های دریایی ارائه داد. تا به حال ۳ بار در دیوان بین المللی دادگستری اختلافی با موضوع انتساب کارگذاشتن مین دریای به کشوری خاص مطرح شده است، قضیه کانال کورفو، اختلاف نیکاراگوئه و آمریکا و قضیه سکوهای نفتی میان ایران و آمریکا. آقای دکتر در جمع بندی سخنان خود فرمودند که رسانه های جهانی به گونه ای عمل کرده اند که احتمال انتساب عمل مین گذاری را به ایران بالا برده اند به همین علت دولت ایران باید نسبت به رفتار خود در خلیج فارس محتاطانه عمل کند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.