Friday, 18 October , 2019
امروز : جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ - 19 صفر 1441
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳ | 143 بازدید

گزارش کوتاه نشست هشتم «‌شنبه‌های حقوق بین‌الملل» ۵/۵/۱۳۹۸

ر این نشست دکتر عبدالله عابدینی به بررسی موضوع سرنگونی پهپاد امریکایی از منظر حقوق بین‌الملل پرداختند. در ابتدا ایشان با استفاده از نامه‌های ایران و ایالات متحده به ملل متحد شرحی از ماوقع این حادثه را از منظر ایران و ایالات متحده امریکا بیان کردند. سپس مروری بر تحلیل‌های حقوقی انجام گرفته توسط حقوقدانان […]

گزارش کوتاه نشست هشتم «‌شنبه‌های حقوق بین‌الملل» ۵/۵/۱۳۹۸

ر این نشست دکتر عبدالله عابدینی به بررسی موضوع سرنگونی پهپاد امریکایی از منظر حقوق بین‌الملل پرداختند. در ابتدا ایشان با استفاده از نامه‌های ایران و ایالات متحده به ملل متحد شرحی از ماوقع این حادثه را از منظر ایران و ایالات متحده امریکا بیان کردند. سپس مروری بر تحلیل‌های حقوقی انجام گرفته توسط حقوقدانان در خصوص این موضوع ارائه گردید. در ادامه، قواعد حقوقی قابل اعمال در این موضوع در قالب حقوق حاکم بر دفاع مشروع و همچنین، حقوق حاکم بر اقدامات متقابل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در خصوص ادعای دفاع مشروع ایران در این حادثه، به عناصر معاهده‌ای مندرج در ماده ۵۱ منشور ملل متحد و عناصر عرفی دفاع مشروع در حقوق بین‌الملل پرداخته شد از جمله مفهوم حمله مسلحانه و آستانه احراز آن در رویه قضایی، رویه دولتی و حادثه مورد بحث، تأمین یا عدم تأمین معیارهای ضرورت و تناسب در انجام دفاع مشروع و گزارش‌دهی به شورای امنیت.
از طرفی دیگر، ادعای ایالات متحده مبنی بر انجام برخی حملات سایبری در قالب دو دسته توجیه دفاع مشروع و اقدامات متقابل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. توسل به زور پایین‌تر از آستانه حمله مسلحانه و شرایط مقرر در طرح مسوولیت دولت‌ها پیرامون امکان استناد به اقدامات متقابل و شرایط حاکم میان ایران و ایالات متحده از جمله دیگر مواردی بود که در این نشست به آنها اشاره شد؛ از جمله این که استناد به دفاع مشروع دارای شرایطی است که در ماده ۵۱ منشور درج شده است و محدوده عرفی مورد نظر برخی دولت‌ها در این خصوص از جمله توسل به زور در حد پایین‌تری از حمله مسلحانه مورد نظر ماده ۵۱ مورد قبول رویه قضایی معاصر نیست و این که استناد به اقدامات متقابل باید واجد شرایطی باشد از جمله این که باید بر اساس ارتکاب عمل متخلفانه قبلی باشد؛ دولت استنادکننده به اقدام متقابل نمی‌تواند در اجرای اقدامات متقابل خود علیه دولت ادعایی متخلف، به تهدید یا توسل به زور مبادرت ورزد؛ باید اقدامات متقابل متناسب با ضرر و زیان وارده و شدت عمل متخلفانه باشد؛ پیش از توسل به اقدامات متقابل ابتدا باید دولت متخلف را به اجرای تعهداتش فراخواند؛ سپس وی را از تصمیم خود مبنی بر اتخاذ اقدامات متقابل آگاه سازد؛ و در نهایت، اگر عمل متخلفانه متوقف شد عمل متقابل نیز باید متوقف شود. همچنین، اگر طرفین در فرایند رسیدگی به یک دعوا نزد نهایی قضایی یا داوری حضور دارند، از اتخاذ اقدامات متقابل خودداری نمایند.

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.