Sunday, 15 September , 2019
امروز : یکشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۳۹۸ - 16 محرم 1441
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰ | 130 بازدید

نگاهی به نوشته دو تن از حقوقدانان امریکایی پس از ساقط شدن پهپاد امریکایی در حوالی تنگه هرمز

دو تن از حقوقدانان امریکایی پس از ساقط شدن پهپاد امریکایی در حوالی تنگه هرمز در نوشته‌ای به بررسی ابعاد حقوقی این موضوع پرداخته‌اند. به طور مشخص نوشته مزبور از دو منظر حقوق داخلی ایالات متحده و حقوق بین‌الملل به دنبال رهیافتی مبنی بر امکان توسل به زور در پاسخ به این اقدام ایران هستند. […]

نگاهی به نوشته دو تن از حقوقدانان امریکایی پس از ساقط شدن پهپاد امریکایی در حوالی تنگه هرمز

دو تن از حقوقدانان امریکایی پس از ساقط شدن پهپاد امریکایی در حوالی تنگه هرمز در نوشته‌ای به بررسی ابعاد حقوقی این موضوع پرداخته‌اند. به طور مشخص نوشته مزبور از دو منظر حقوق داخلی ایالات متحده و حقوق بین‌الملل به دنبال رهیافتی مبنی بر امکان توسل به زور در پاسخ به این اقدام ایران هستند. ایشان معتقدند که از منظر حقوق داخلی، قوانین ذیربط امکان انجام واکنش متناسب نظامی را برای رئیس‌جمهور در نظر گرفته است اما موانعی نیز بر سر این راه وجود دارد. از منظر حقوق بین‌الملل نیز ایشان معتقدند که با فرض این که پهپاد مزبور درفضای بین‌المللی به پرواز خود ادامه می‌داده است و مبادرت به عمل متخلفانه‌ای نمی‌کرده، بنابراین، ایران مرتکب یک عمل متخلفانه شده است که نیازمند واکنش است. اما این که نوع این واکنش چیست خود بحث دیگری است که در نهایت بر اساس نظر این دو تن، رئیس‌جمهور می‌تواند به عنوان اقدم متقابل و با رعایت شرط ضرورت و تناسب به اقدام مقتضی که در حد توسل به زور در مقیاس جنگ نباشد، متوسل شود.

برای مشاهده این نوشته به لینک زیر مراجعه کنید:

https://www.lawfareblog.com/iran-shoots-down-us-drone-domestic-and-international-legal-implications

آنچه که به نظر می‌رسد باید در این مجال کوتاه بدان پرداخت این است که طبق اظهارات مقامات رسمی کشور، پهپاد مزبور در محدود دریای سرزمینی کشورمان در حال پرواز بوده و اصولاً این گونه پرنده‌ها با فن‌آوری‌های بسیار پیچیده‌ای که در اختیار دارند برای مقاصدی غیرنظامی و غیرجاسوسی به کار گرفته نمی‌شوند. ضمن این که بنابر اظهارات مقامات ذیربط کشورمان، دو اخطار به این پهپاد جهت معرفی و شناسایی داده شده که پاسخی دریافت نشده است. بنابراین، گزاره مندرج در تحلیل مزبور در اینجا وجود دارد که پهپاد مزبوردر حریم ایران در حال پرواز بوده و در هر صورت، از آنجایی که ورود آن بدون اجازه مقامات رسمی دولت ذیربط بوده، امکان مقابله نظامی با آن از منظر حقوق بین‌الملل وجود دارد.

ضمن این که در اینجا باید به اقدام دولت امریکا در حادثه تلخ سرنگونی هوایپمای مسافربری ایرباس ایران اشاره کرد که کاپیتان ناو امریکایی دلیل شلیک بدان را عدم معرفی و نزدیک شدن به ناو مزبور عنوان کرده بود.

همچنین، در سال‌های گذشته ایران پهپاد پیشرفته دیگری را که در سرزمین خاکی کشور در حال پرواز بود را بدون انجام اقدامی نظامی مبنی بر حمله و انهدام آن، به زمین نشاند.

در هر صورت، جدای از درستی یا نادرستی انهدام پهپاد مزبور که از منظر غیرحقوقی قابل بررسی است اما آنچه که به نظر می‌رسد این است که از منظر حقوق بین‌الملل این اقدام قابل توجیه است. ایران نیز با استناد ماده ۵۱ منشور این اقدام را یک حمله در معنای این ماده تلقی کرده و گزارش اقدام خود را در قالب دفاع مشروع به شورای امنیت اطلاع داده است.

اخبار مرتبط با اسقاط پهپاد مزبورو به خصوص دیدگاه رسمی کشور را در لینک‌های زیر دنبال کنید:

سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

air.ir/ZsqvTcq

دکتر ظریف در توئیتی نقشه و مختصات ورود پهپاد آمریکایی به آبهای سرزمینی ایران را ارائه داد

air.ir/ZsqqRcq

سخنگوی وزارت امور خارجه تعرض پهپاد آمریکایی به فضای سرزمینی ايران را به شدت محکوم کرد

air.ir/ZsqiPcq

ادعای آمریکا در مورد پیداشدن بقایای پهپاد سرنگون‌ شده

www.irna.ir/news/83362749/

نامه ایران به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت درباره پهپاد آمریکاییhttps://www.isna.ir/news/98033114825/

|
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.